Jana Mei Hrabovská

MORE ISSUES THAN VOGUE

Úterý

14

Červen 2016

Nákupy – jde to i jinak?

Written by , Posted in Fashion, For Men

Tak já nevím. Svojí práci jsem začala dělat k lásce k oblečení. A k fascinaci, kolik zboží je v dnešní době dostupné a vizi, že tím vlastně mohu pomoci každému člověku, aby se cítil skrz oblečení lépe, byl si sám sebou jistější a ve finále ve svém životě úspěšnější. Protože tak úžasně mocný je oblečení nástroj. Jenomže.

Čím dál víc si uvědomuji, že mi fast fashion řetězce a supermarkety potravin otravují život. V obojím případě je zboží dostupné. Což je fajn. Ale prostě cítím rozdíl mezi tím, když si dám oběd z lokálních surovin a oběd ze surovin nakoupené v supermarketu, a to nemluvím o náladě během nákupu. Nebo zda si přidám do šatníku svetr ručně pletenej z opravdové vlny oproti tomu instatnímu z New Yorkeru.

Mám krizi?

Vlastně mě baví, jak se mi tyto postoje mění. Jak já milovala nákupy v H&M, Zaře, Mangu atp. Bože! Pamatuju si, že se u mě projevovaly abstinenční příznaky, když jsem v těchto řetězcích nebyla pár dní. A čím levnější, tím lepší, protože jsem si toho mohla dovolit víc. Jenomže. Jak je možné, že i přesto jsem nebyla nákupem uspokojená?

Tak jsem pátrala a možná jsem přišla na způsob, jak si poradit.

U potravin hledám malé obchody, kde je dostupné lokální zboží. Třeba v Praze jsem chodila k pánovi s malou samoškou, ve které měl čerstvé maso a nekomerční suroviny dovezené z Asie. Chutnají mi. A naštěstí se po centrech větších měst se rozšiřují zdravé výživy, kde jsou produkty kolikrát levnější jak v supermarketu. Třeba takový obchod máme i v Plasích, a je úžasnej!

No a svoje oblečení jsem vytřídila do maxima. Moje skříň sčítá sotva pár kousků. Jo, jsou v ní i věci ze Zary, H&M. Nechala jsem si ty, co zatím drží. A tak nějak si už pečlivěji vybírám, co si do ní nového vložím, i když se může koupě zdát na první pohled dražší. Jenže už jsem přišla na to, že se počtem nošení investice docela rychle vrátí. Naštěstí zásoby svetrů od babi jsou zatím bezedné, takže mám čím doplňovat.

A teď nejčastěji pokukuji po těchto módních obchodech. – WIN WIN love / Local Labels / Nila / Czech Labels & Friends / Freshlabels. A pátrám dál.

Horší je to v případě klientů. Vždy se snažím skloubit xy faktorů. Tak třeba. Životní styl klienta, jeho náturu, postavu, finanční možnosti, nákupní priority. A teď si vezměte, že se zaměřuji na pánskou klientelu, kde je už sám o sobě limitovaný výběr a menší množství značek. Kolikrát si během práce přijdu jako ve Sherlock Holmes v sukni :-D. Ale já se nevzdám! Jsem od kořene až moc zodpovědná, abych nad takovými věcmi nepřemýšlela. Držte mi palce.

Jak jste na tom s nákupy vy, přemýšlíte nad nimi, nebo je pro vás přednostní pohodlnost a dostupnost? Máte tipy, kde se dá tak nakoupit slow fashion či kvalitní potraviny v okolí nově Mladé Boleslavi? Ano, to je další velká výzva :-D.

Jana

Článek není sponzorován.

 

10 Comments

  • Jana Meinlschmidtová
    • Jana Meinlschmidtová
 1. blanka
  • Jana Meinlschmidtová
 2. Markéta Sloupová
  • Jana Meinlschmidtová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eighty one ÷ nine =